Lajmet e fundit
Kryefaqja / Kult / Letërsi

Letërsi

“Boll jetove me thes në kokë, hiqe nga duart atë celular!”/ Këshilla e Umberto Ecos për të Rinjtë e Sotëm

Në disa raste kam rrëfyer se ç’më ndodhi në Francë më 1960-n, kur pasi fotografova si i marrë një mori katedralesh, hoqa dorë përfundimisht nga bërja e fotografive. Sepse kur u ktheva në shtëpi nuk rikujtoja dot çfarë kisha parë, ndërsa nga udhëtimi më mbetën si kujtim vetëm disa foto …

Lexo Më Shumë

“Kafeja në filxhan dhe gruaja në divan nuk mund të …”/Thëniet më të Bukura Gjermane

  Gjermanët kanë krijuar atë stereotipit e njerëzve punëtor të përpiktë, të vrazhdë, dhe tepër të disiplinuar. Ndoshta, shumë njerëz mendojnë, se falë kësaj vetie ata janë kaq të përparuar si komb, dhe po… mund të kenë të drejtë! Do të ishte mendjelehtësi t’i përkufizonim gjermanët vetëm me kaq, ata …

Lexo Më Shumë

“Vështirësitë krijojnë burra, ndërsa begatia krijon përbindësha”. Urtësia e mrekullueshme e Viktor Hygosë

  Nuk më intereson se çfarë bën Asambleja Kombëtare e Francës, për aq kohë nuk e bën këtë në rrugë duke frikësuar kuajt. Ka shumë gjuhë që flasin, por shumë pak koka që mendojnë. Bisedat e tavolinave dhe ato mes dy të dashuruarve e humbasin fokusin; ato të të dashuruarve …

Lexo Më Shumë

“Shqipëtarët prap do t’humbasin, se jemi komb i ftoht, ku sicilido menton për veten e tija…”

Artikulli që po ribotojmë sot në bota.al, me titull “Shqipëria dhe turbullirat e Ballkanit”, është botuar në gazetën e të madhit Faik Konica, “Albania”, në qershor të vitit 1903. Eshtë një analizë brilante, një përpjekje për të parashikuar atë që pritet të ndodhë – sipas tij së afërmi – në …

Lexo Më Shumë

Dashuria e fshehtë e Winston Churchillit, që për pak sa nuk ndryshoi fatin e Luftës Botërore

  Kreu i shtetit anglez kishte një marrëdhënie sekrete me Doris Delevingne, halla e madhe e modeles së famshme, Cara Delevingne. Një marrëdhënie “skandaloze” që mund ta kishte kompromentuar.   Winston Churchill kishte një marrëdhënie të fshehtë, e cila mund të rrezikonte fatin e qeverisë së tij dhe madje edhe …

Lexo Më Shumë

Powered by keepvid themefull earn money