Lajmet e fundit
Kryefaqja / Kult / Kulturë

Kulturë

Historia e një filmi të pavdekshëm dhe dy dashnorëve, vdekatarë por të paharrueshëm

Një thënie fanceze thotë se gjithçka kalon, gjithçka ndryshon, gjithçka harrohet, gjithçka zëvendësohet… Por nuk është e sigurt “Nëse ju keni nevojë për një aktore suedeze që flet shumë mirë anglisht, që nuk e ka harruar gjermanishten e saj, që nuk kuptohet shumë mirë në frëngjisht dhe që në italisht …

Lexo Më Shumë

New York Times artikull të veçantë kushtuar Ismail Kadaresë: Lexuesit në gjithë botën habiten si nuk e merr Nobelin

Gazeta e njohur amerikane New York Times i ka kushtuar sot një shkrim shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven ikushton një analizë romanit “Vajza në ekzil, Requiem për Linda B” ose siç është titulli në gjuhën shqipe “E penguara”, përkthyer në anglisht nga John Hodgson. …

Lexo Më Shumë

Qysh me kriju vazo prej balte?

Gjërat që nevojiten: baltë që thahet në mënyrë natyrale tëhollues vizore thikë folie plastike objekt në formë cilindri rrëmojsë gërshërë. 1.Vendosni  masën e baltës në një cipërfaqe të rrafshët, dhe rrafshoni me anë të tëholluesit. 2.Me anë të vizores dhe thikës prisni skajet, duke formuar baltën në formë katërkëndshi. 3.Mbështillni …

Lexo Më Shumë

Rizgjimi i ndërgjegjes, tek “The Truman Show”. Dhe disa pyetje që të gjithë duhet t’ia bëjmë vetes

  Personazhi kryesor në filmin The Truman Show, Truman, është një njeri që nuk ka patur asnjëherë mundësinë të vendosë asgjë në jetën e vet. Që në lindje është adoptuar nga programi televiziv ku është protagonist, dhe çdo zgjedhje e tija (fejesa, martesa, blerja e shtëpisë, puna…) nuk është marrë …

Lexo Më Shumë

Powered by keepvid themefull earn money