Lajmet e fundit
Kryefaqja / Kult

Kult

Makiaveli: “Pse njerëzit e mirë e të drejtë nuk “çajnë” përpara në jetë”…

Makiavelli ishte një mendues politik fiorentin i shekullit të gjashtëmbëdhjetë me këshilla të dobishme për njerëzit e mirë të cilët nuk shkojnë shumë larg. Mendimet e tij sillen rreth vëzhgimi qëndror të parehatshëm: atë të cilin të këqinjtë priren ta fitojnë. Dhe ata e arrijnë këtë sepse kanë një avantazh të …

Lexo Më Shumë

Nga braktisja e shkollës deri tek kopertinat e revistave, historia e vajzës që i përjetoi dy ektremet

  Kur ishte fëmijë ajo kaloi pjesën më të madhe të kohës në një zyrë pesë kate mbi banesën e nënës së saj. Kjo e detyroi atë të braktiste shkollën në moshën 14 vjeçare. Ajo vuajti nga anoreksia dhe zhgënjimi përgjatë gjithë moshës së adoleshencës së saj ndërsa po rritej …

Lexo Më Shumë

“Boll jetove me thes në kokë, hiqe nga duart atë celular!”/ Këshilla e Umberto Ecos për të Rinjtë e Sotëm

Në disa raste kam rrëfyer se ç’më ndodhi në Francë më 1960-n, kur pasi fotografova si i marrë një mori katedralesh, hoqa dorë përfundimisht nga bërja e fotografive. Sepse kur u ktheva në shtëpi nuk rikujtoja dot çfarë kisha parë, ndërsa nga udhëtimi më mbetën si kujtim vetëm disa foto …

Lexo Më Shumë

“Unë e jetova jetën time gabim, nuk dua të të ndodhë dhe ty!”, Mesazhi i Tejkohshëm i Morgan Freeman

  Të kisha më shumë nuk ishte e mjaftueshme… Unë jam 80 vjeç dhe fatkeqësisht jam shtrirë në një krevat spitali. Kam miliona dollarë në bankë, por unë nuk mund të ble dot shëndet për të shpëtuar jetën time tani. Kam familjarë dhe miliona fansa në mbarë botën, por jam …

Lexo Më Shumë

“Kafeja në filxhan dhe gruaja në divan nuk mund të …”/Thëniet më të Bukura Gjermane

  Gjermanët kanë krijuar atë stereotipit e njerëzve punëtor të përpiktë, të vrazhdë, dhe tepër të disiplinuar. Ndoshta, shumë njerëz mendojnë, se falë kësaj vetie ata janë kaq të përparuar si komb, dhe po… mund të kenë të drejtë! Do të ishte mendjelehtësi t’i përkufizonim gjermanët vetëm me kaq, ata …

Lexo Më Shumë

Powered by keepvid themefull earn money