A woman with red paint on her face takes photos during a march to mark the first anniversary of the disappearance of the students from Mexico's Ayotzinapa College Raul Isidro Burgos, in Mexico City, September 26, 2015. The parents of the 43 Mexican students kidnapped and apparently massacred a year ago demanded a new probe into their fate on Thursday, accusing President Enrique Pena Nieto of ignoring their demands to solve a crime that has battered Mexico's image. The families asked the government to launch a new internationally supervised investigation and to review Mexico's own investigators, after international experts cast doubt on Mexico's official account of the incident. REUTERS/Edgard Garrido - RTX1SMZ9

Pesë politikanë të vrarë brenda një jave

Dy politikanë u vranë këtë fundjavë në shtetin meksikan të Chihuahuas, në kufi me SHBA-në, duke e çuar në pesë numrin e politikanëve të vrarë në një javë në Meksikë, në prag të zgjedhjeve të përgjithshme të 1 korrikut.

“Trupi i Eduardo Aragon, drejtues i partisë konservatore ‘Encuentro Social’, i cili rezultonte i zhdukur që prej së premtes, u gjet dje në mëngjes në bagazhin e automjetit të tij, në një rrugë të shtetit të Chihuahuas”, sipas policisë meksikane.

Disa orë më vonë, disa telefonata anonime njoftuan se disa persona të armatosur kishin hapur zjarr dhe djegur shtëpitë dhe dyqanet në qytetin e vogël të Ignacio Zaragozas, në të njëjtin shtet të Chihuahuas.

Forcat e policisë kanë zbuluar tre trupa në rrënojat e gjashtë vilave dhe dyqaneve të djegura, mes të cilëve edhe trupin e Liliana Garcias, kandidate për Partinë e Revolucionit Demokratik (PRD, për Bashkinë e Ignacio Zaragozas.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *