Pristina,15.11.2017. - Svecana primopredaja duznosti komandanata KFOR-a izmedju odlazeceg komandanta general majora Djovanija Funga (Giovanni Fungo) i dolazeceg komandanta KFOR-a general majora Salvatorea Kuocija (Salvatore Cuoci) obavljena je danas u sedistu komande KFOR-a u bazi Film Siti u Pristini. Ceremoniji su prisustvovali predstavnici kosovskih instirucija, civilnog drustva, verskih zajednica, diplomatskog kora i predstavnici medjunarodnih organizacija na Kosovu. Nakon svecanosti primopredaje duznosti, komandant Zdruzenih snaga NATO u Napulju admiral Dejms Fogo (James G. Foggo III) i buduci komandant KFOR-a general major Salvatore Kuoci obratili su se medijima. (BETAPHOTO/ARMENIJA ZAJMI BESEVIC/DS)

Komandanti i KFOR-it: I gatshëm të ndihmojë në arrestimet e Speciales

Komandanti i KFOR-it, Salvatore Cuoci, ka deklaruar se nëse është e nevojshme janë të gatshëm t’i ndihmojnë autoritetet kosovare të sigurisë për të kryer arrestime me rastin e ngritjes së aktakuzave nga Gjykata Speciale.
Ai ka folur edhe për kërcënimet e mundshme të Rusisë, duke thënë se derisa KFOR-i është në Kosovë çdo agresion ndaj vendit është agresion ndaj NATO-s

Derisa KFOR-i është në Kosovë çdo agresion ndaj vendit është agresion ndaj KFOR-it e ndaj NATO-s.

Kështu ka deklaruar gjatë një interviste komandanti i KFOR-it, Salvatore Cuoci, duke komentuar kërcënimet e mundshme të Rusisë në Kosovë e duke i marrë parasysh përplasjet e vazhdueshme të saj me NATO-n.

“Në parim, KFOR-i është NATO dhe derisa KFOR-i të jetë këtu çdo agresion në vend do të jetë një agresion ndaj KFOR-it e ndaj NATO-s gjithashtu. Unë nuk mendoj se do të ketë një kërcënim të drejtpërdrejtë të Rusisë për Kosovën. Mund të kemi një influencë ruse sigurisht, por kjo është pjesë e politikave ndërkombëtare që çdo vend i ndërmerr dhe në thelb momentalisht nuk shohim një kërcënim real nga Rusia në Kosovë”, ka deklaruar Cuoci.Komandanti i KFOR-it po ashtu është shprehur se forca që ai drejton është e gatshme t’i ndihmojë autoritetet kosovare të sigurisë nëse është e nevojshme për të kryer arrestime në kohën kur do të ngrihen aktakuzat nga Gjykata Speciale.

Sipas tij, KFOR-i është përgjegjës për të ofruar një mjedis të sigurt në vend dhe në rast të ngritjes së aktakuzave, fillimit të arrestimeve, organizimit të ndonjë proteste dhe nëse Policia e Kosovës nuk do të jetë në gjendje të menaxhojë situatën, atëherë KFOR-i është i gatshëm të ndërhyjë.

“Në rastet e tilla ne jemi të gatshëm të ndërhyjmë, pasi kjo është pjesë e misionit tonë”, ka thënë mes tjerash Cuoci.I pari i KFOR-it gjatë kësaj interviste ka folur edhe për arrestimin e shefit të Zyrës Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, duke thënë se ka mundur të shmangej brutaliteti i Policisë, ka komentuar rrezikun nga armatosja e Serbisë, për qendrën ruse në Nish, për transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura, si dhe për idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *