Ja kush janë të ligat e ditës së Martë

Shqipatarët shquhen si popull që i pëlqen bestytnitë. Janë të shumta ato dhe ndryshojnë në varësi të zonave. Pra zona të ndryshme kanë interpretime të ndryshme.

Për ato që do flasim sot është dita e martë. Flitet se zoti krijoi të ligën, të keqen ditën e martë dhe për këtë arsye ato ndalojnë shumë gjëra.

Si pasojë e kësaj ndalohet:

Çdo viztë sepse nuk mund të vizitosh dikë në ditën e krijimit t? së keqes.

Prerja e thonjve

Blerja e dhuratave

Fejesa

Martesa

Nuk duhet të laheni

Edhe pse duken të çuditshme ka njerëz të cilët i praktikojnë këto.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *