A family near the Siberian city of Salekhard, Russia. A heat wave is blamed for thawing a 75-year-old reindeer carcass, along with dormant spores of anthrax bacteria that infected it.

Ja cili është vendi më i ftohtë i banuar në tokë? (Foto)

Banorët e Oymyakon në Rusi jetojnë në vendin më të ftohtë të banuar në tokë.

Temperaturat mesatare arrijnë deri në -35 ° C. Por kjo nuk është asgjë, përcjell albeu.com.

Temperaturat vazhdimisht bien nën -50 ° C dhe më 6 shkurt 1933, një temperaturë prej -67.8 ° C është regjistruar si më e ulëta ndonjëherë jashtë Antarktidës.

Banorët e Oymyakon që kanë jetuar me këto temperatura gjatë gjithë jetës së tyre dhe në disa pika kanë mbijetuar temperaturën deri në -70 ° Celsius.

Këta njerëz jetojnë një jetë të rrezikshme dhe nëse nuk janë të pajisur mirë për dimrin e tmerrshëm dhe shpesh herë përfundojnë të plagosur rëndë nga ngrica

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *