Wearing WWII-era winter clothing of Red Army Russian soldiers march during a military parade to mark the 70th anniversary of the final raise of the Nazi blockade of the city Leningrad, now St. Petersburg, on January 27, 2014. The German and Finnish siege and blockade of Leningrad was broken on January 18, 1943 but finally lifted a year after, on January 27, 1944. The city's name was changed back from Leningrad to St. Petersburg after the 1991 Soviet collapse. AFP PHOTO / OLGA MALTSEVA (Photo credit should read OLGA MALTSEVA/AFP/Getty Images)

Ja cilat janë shtetet që është shumë vështirë ti pushtosh

Këto janë disa nga shtetet që sipas analizave të fundit ushtarake janë vështirë të pushtueshme duke marrë në konsideratë relievin malor dhe pozitën gjeografike specifike në të cilën ndodhen.

Zvicra

E rrethuar nga një varg malesh, kjo karakterisitikë e ka ndihmuar Zvicrën për vite me radhë që t’i shpëtojë pushtimeve.

Pika e fortifikuar ndërkombëtare është një plan për mbrojtje i përshtatur nga shekulli i 19 që është përdorur për të ndaluar një pushtim të mundshëm. Ky plan fortifikimi i ka shërbyer rajonit të Alpeve për t’i shpëtuar një kërcënimi nga Bashkimi Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore, raporton “The Independent”.

Ushtria zvicerane ka lidhur të gjithë malet dhe infrastrukturën me eksplosivë, siç janë rrugët dhe urat, për të hedhur në erë në rast të ndonjë pushtimi, kështu që vendi pushtues do të duhet të humbasë kohë dhe energji në gjetjen e rrugëve të duhura për të gjetur një shteg hyrjeje.

Përveç kësaj, shumë tenele, bunkera dhe kalaja janë ndërtuar brenda maleve që e bën më të fortë mbrojtjen e divizionit ushtarak.

Gjithashtu shteti zviceran ka në gatishmëri një personel lufte prej 150, 000 ushtarëve, që do të thotë se nëse vendi pushtohet, 4, 000, 000 qytetarë janë të gatshëm t’i shërbejnë ushtrisë, ndërsa 3, 000, 000 të tjerë janë të aftë për të hyrë në luftë.

Zelanda e Re

Ky shtet është pothuajse 1, 000 milje afër tokës së madhe të Australisë, e cila ndodhet shumë larg kontinentit të Azisë apo ndonjë vendi tjetër.

Australia do të ishte një kandidat më i mundshëm për pushtim, por klima e ashpër që mbizotëron në vend e bën të pamundur një gjë të tillë.

Rusia

Siç e ka vërtetuar historia, Rusia është një vend i vështirë për t’u pushtuar. Si një territor i madh e bën të vështirë pushtimin – duke konsideruar gjithë ajo logjistikë që nevojitet për një aksion gjigand.

Duke marrë parasysh edhe klimën e ashpër që e mbizotëron vendin, me dimra të ftohtë dhe të gjatë. Dhe të mos harrohet, toka e përfshirë me male, pyje të mëdha, moçale të mëdha dhe shumë lumenj.

Asnjë ushtri nuk është aq e madhe sa për ta kontrolluar gjithë këtë territor.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *